FAQ
Często zadawane pytania
FMEA, czyli analiza rodzajów i skutków wad to
metoda, której celem jest rozważenie jakie błędy mogą pojawić się w analizowanym obiekcie (np. procesie, konstrukcji, maszynie, oprogramowaniu), jakie są możliwe przyczyny tych błędów oraz jak będą one odczuwalne dla klientów, a więc jakie pojawią się ich skutki.
Nazwa tej metody (czyli FMEA) często pisana jest w różny błędny sposób: FMAE, FMA, FMEE, FME, FEMEA czy FEMA (choć akurat to ma związek z ryzykiem, bo to amerykańska Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego).
Przygotowujemy różne typy analiz FMEA, dostosowane do specyfiki produktu, procesu czy branży.
Istnieje wiele odmian analizy FMEA – tyle, że niemal dla każdej litery alfabetu można znaleźć jej wariant. Spośród najczęściej stosowanych warto wymienić m.in.:
DFMEA – Design FMEA – fmea wyrobu
PFMEA – Process FMEA – fmea procesu
SFMEA lub SwFMEA – System/Software FMEA – fmea system/oprogramowania
BFMEA – Business FMEA – analiza ryzyka dla procesów biznesowych
EFMEA – Enviromental FMEA – identyfikacja ryzyka związanego z wymogami i aspektami środowiskowymi organizacji
LFMEA – Logistic FMEA – fmea dla logistyki
MFMEA – Machinery FMEA – fmea dla maszyny
HFMEA – Healthcare FMEA – ocean zagrożeń dla opieki zdrowia
UFMEA – Use FMEA – analiza błędów związanych z użytkowaniem wyrobu
RFMEA – Reverse PFMEA – weryfikacja trafności oceny ryzyka
TFMEA – Tool FMEA – fmea dla narzędzi
FMEA-MSR – analiza dla systemów na awarie podczas eksploatacji u klienta
Tzw. Triada dokumentów FMEA, CP i PFD
PFD – process flow diagram – diagram przepływu procesu
CP – control plan – plan kontroli (plan sterowania kontrolą)
Metoda FMEA znajduje zastosowanie w niemal każdej branży – nie tylko tam, gdzie jest formalnie wymagana, jak w motoryzacji czy lotnictwie. Z powodzeniem realizowaliśmy projekty FMEA również w sektorze spożywczym, kosmetycznym, medycznym, meblarskim, elektronicznym oraz wielu innych.
Dzięki swojej uniwersalności FMEA sprawdza się wszędzie tam, gdzie liczy się jakość, bezpieczeństwo i ciągłe doskonalenie procesów – niezależnie od wielkości firmy czy profilu działalności.
Realizujemy projekty FMEA tak, jak powinny być prowadzone – profesjonalnie, skutecznie i z realnymi korzyściami dla Twojej firmy.
Z nami zyskujesz:
- spokój podczas audytów – eliminujemy błędy merytoryczne i dbamy o zgodność analizy z wymaganiami, czy to standardów, czy od klientów
- rzeczywiste usprawnienia – pokazujemy faktyczne problemy w procesie i pomagamy w wypracowaniu optymalnych rozwiązań
- zaangażowany zespół – dzięki autorytetowi naszego moderatora eksperta łatwiej o aktywny udział i motywację uczestników
- analizę skrojoną na miarę – dopasowujemy podejście FMEA do specyfiki Twojej firmy
Nie tylko spełniamy wymagania – pomagamy Ci z nich mądrze skorzystać, by poprawić jakość, ograniczyć ryzyko i realnie usprawnić procesy.
Oferujemy elastyczne formy współpracy, dopasowane do potrzeb i możliwości Twojej firmy. Możemy działać punktowo lub kompleksowo – tak, jak tego potrzebujesz!
Oferujemy m.in.:
- Wsparcie na start – udostępniamy moderatora FMEA na kilka lub kilkanaście dni, by dobrze rozpocząć projekt i ustawić kierunek działania
- Prowadzenie pełnego wdrożenia – przejmujemy prowadzenie całego projektu: od szkolenia, przez opracowanie procedur, po wsparcie w tworzeniu zespołu
- Konsultacja gotowych analiz – sprawdzamy i omawiamy FMEA wykonane samodzielnie przez Twój zespół
- Aktualizacja dokumentacji – przepisujemy istniejące FMEA do nowego standardu AIAG & VDA, wyjaśniając wątpliwości i dostosowując je do oczekiwań audytorów
- Przenoszenie FMEA do oprogramowania – pomagamy przenieść gotowe analizy do wybranego narzędzia (np. PLATO, APIS, IQ-RM i inne)
- Nadzór nad analizami u dostawców
Forma współpracy zależy od Twoich preferencji: stacjonarnie, zdalnie, hybrydowo lub z wykorzystaniem home office, to Ty wybierasz.
Rozliczamy się na podstawie stawki dziennej, co daje pełną przejrzystość i kontrolę nad budżetem.
Zawsze dostosowujemy się do konkretnych standardów danej branży lub standardów wymaganych przez klientów. W motoryzacji jest to zazwyczaj AIAG&VDA lub J1739 (albo standardy CSR – np. GS 98003, STD 105-0005 itp.), w przemyśle lotniczym AS 13004 i RM 13004, w firmach elektrotechnicznych IEC 60812, w branży morskiej standard wydany przez American Bureau of Shipping, a w farmaceutyce przewodnik Q9.
Czas realizacji projektu FMEA zależy od wielu czynników – przede wszystkim od jego zakresu oraz kompetencji zespołu (tempa pracy).
- w PFMEA powinno się liczyć średnio 8-12 godzin roboczych na każdą fazę procesu
- w DFMEA, MFMEA i SwFMEA to około 4 godziny na każdą pojedynczą funkcję
- w UFMEA około 4 godziny na każde działanie wymagane przez użytkownika.
Czas pracy jest też uzależniony od zastosowanego oprogramowania. Przygotowanie analizy w arkuszu kalkulacyjnym zwykle wydłuża ją o 20–25%, natomiast dedykowane programy FMEA różnią się stopniem zaawansowania i wymagają indywidualnej wyceny czasu potrzebnego na przeprowadzenie całego procesu.
Tak, przygotowujemy analizy FMEA zgodnie ze standardem AIAG & VDA, który zawiera wiodące wymagania w zakresie analizy ryzyka. Choć w branży motoryzacyjnej jest to wymóg, standard ten cieszy się również dużą popularnością w innych sektorach. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzenie kompleksowej analizy ryzyka, dostosowanej do specyfiki różnych procesów i organizacji.
Tak, realizujemy takie projekty. W zależności od ustaleń z klientem, możemy przepisać istniejące FMEA lub, przeprowadzić szczegółowy przegląd opracowanego przez klienta dokumentu. W ramach tego procesu identyfikujemy ewentualne błędy, uzupełniamy brakujące elementy (np. funkcje w oparciu o wady) oraz aktualizujemy punktację, zgodnie z wymaganiami nowego standardu (np. w starym PFMEA kontrola wzrokowa może mieć DET=8, podczas gdy w nowym standardzie DET=6)
Tak. Oczywiście takie FMEA nie będzie miało jeszcze ostatecznej postaci, ale najlepiej jest właśnie zacząć pracę z FMEA na etapie projektowania procesu lub produktu. Często pracujemy jedynie w oparciu o rysunki, papierowe modele czy nawet same koncepcje. Wtedy najłatwiej jest wprowadzać poprawki.
Oczywiście! Możemy nawet pomóc w przygotowaniu się do konkretnego audytu. Czasami audytorzy mogą zadawać bardzo konkretne pytania odnośnie danej analizy i dokumentów z nią powiązanych – wiemy jak ją wytłumaczyć tak, żeby audytowany z przekonaniem opowiedział o przeanalizowanym procesie lub wyrobie.
fmea od podszewki
Chcesz uzyskać więcej merytorycznej wiedzy o FMEA?
Adres: ul. Ostrowskiego 30, 53-238 Wrocław
Telefon: +48 71 355 18 08
E-mail: centrum@fmea.com.pl
Copyright © 2025 PROQUAL Management Institute – B. T. Greber Spółka Jawna | All rights reserved.